طراحی برند

تعریف انجمن بازاریابی آمریکا (American Marketing Association) در سال ۲۰۱۵ از برند، این گونه عنوان شده است، اسم، واژه، علامت، طرح یا ترکیبی از آنها که برای شناسایی محصولات و خدمات فروشنده  یا گروهی از فروشندگان به کار می‌رود و در محیط رقابتی نسبت به دیگر رقبا تمایز ایجاد می‌کند.

کوه یخ یک مثال رایج برای پدیده‌ها و مصنوعاتی است که از یک پوسته ظاهری کوچک و قابل درک و یک زمینه بزرگ و پیچیده که به سختی قابل روییت است تشکیل شده‌اند. مفهوم برند نیز از جمله مواردی است که برای طراحی، شرح و توضیح آن باید از همین مثال بهره گرفت. برند از دو بخش شامل عناصر ظاهری مانند تصویر، رنگ، موسیقی و آوا و عناصر غیرملموس مانند پرسونا، ویژگی‌های تمایز بخش، داستان برند و … ساخته می‌شود. عناصر درونی به عنوان زیر ساخت عناصر ظاهری محسوب می‌شوند و در زمان طراحی نسبت به آنها تقدم زمانی و ذاتی دارند. در واقع اول باید ویژگی‌های درونی برند طراحی شده سپس ویژگی‌های ظاهری متناسب با ویژگی‌های درونی خلق شود.

برای این کار از یک تکنیک به نام بوم برند استفاده می‌شود که یک تصویر به شکل زیر است.

در این تصویر طراح برند باید این سر فصل‌ها را مطابق با کنج بازاری (Niche market) که در طرح بازاریابی خود و در STP انتخاب کرده کامل کند و ویژگی‌های ظاهری برند را بر اساس آن کامل کند.

پس از تکمیل بخش ظاهری طراح باید به انتخاب استراتژی‌های تبلیغات و ارائه محصول مرتبط با برند بپردازد. این موارد عبارتند از:

شیوه آگاهی از برند

شیوه نمایش برند در زمان فروش

شیوه نمایش برند در زمان تحویل کالا یا ارائه خدمات و راه‌هایی که مشتری پس از دریافت محصول، برند شما را با آن با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

در تصویر بالا شما می‌توانید یک بوم برند که به‌طور کامل طراحی شده است را ببینید.

حالا بر اساس طراحی برندی که در این بوم انجام دادید می‌توانید با توضیحات دقیق‌تر کتاب برند (Brand book) خود را تدوین کرده و برای پیاده‌سازی استراتژی‌های آن اقدام کنید.